Pomladimo gozdove 2024 - akcija Slovenskih državnih gozdov
Okoli dvesto prostovoljcev se je v soboto dopoldne zbralo na robu severne obale Bohinjskega jezera in se pridružilo vseslovenski prostovoljski akciji sajenja dreves »Pomladimo gozdove 2024«, ki jo je, letos že peto leto zapored, organizirala družba Slovenski državni gozdovi. Skupaj so prostovoljci zasadili dva tisoč mladih dreves.
»Vsako leto smo na drugi lokaciji, letošnjo smo izbrali, ker je bil tu lani poleti vetrolom, katerega rezultat je ogolela površina tik ob jezeru. Za Bohinj kot eno od lokacij smo se odločili tudi zato, da pokažemo, kakšno škodo lahko povzročijo ujme, in obenem pripomoremo k hitrejši obnovi tega turistično močno obremenjenega območja,« je povedal Luka Seidl, vodja ljubljanske enote SiDGin dodal, da tako velikega obiska niso pričakovali, so pa veseli vsakega prostovoljca.
Tudi v Bohinju se je, tako kot na vseh drugih lokacijah, delovne akcije udeležilo tudi več organiziranih skupin, kot so taborniki, skavti, osnovnošolci, dijaki, študenti, civilne iniciative in podjetja. Ker je sadnja preprosto opravilo, je bilo kot vsako leto tokrat v gozdovih tudi veliko družin, ugotavljajo organizatorji.
»Že dvajset let nismo bili v Bohinju, zato smo se tokrat z namenom, da naredimo nekaj dobrega za okolje, odločili, da pridemo prav sem. Sicer delam na področju transporta, zato mi je posebno pomembno, da naredim nekaj za okolje – ne samo z besedami, ampak tudi z dejanji,« je povedal eden od udeležencev sobotne akcije.
Glavni namen prostovoljske akcije je ozaveščati širšo javnost o pomenu gozdov, o tem, da lahko prav vsi prispevamo k obnovi poškodovanih gozdov in da moramo skupaj ohraniti gozdove za prihodnje generacije, so še poudarili. »Do vzgoje kakovostnih gozdov, ki so zaradi podnebnih sprememb vedno bolj podvrženi naravnim ujmam, namreč lahko pridemo samo ob sodelovanju gozdarske stroke, lastnikov gozdov in širše družbene skupnosti,« je povedal Seidl. Dogodek, ki so ga letos organizirali petič zapored, pa je bil kot vsako leto tudi priložnost za druženje ljudi, ki jim ni vseeno za naravo, dodajajo.
V Bohinju so tokrat posadili dva tisoč sadik različnih drevesnih vrst, po dvesto sadik jerebike, rdečega bora, češnje, ostrolistnega javorja in lipe ter štiristo sadik jelke in šeststo sadik macesna.
»Vrste, ki smo jih sadili, je izbral Zavod za gozdove glede na rastišče; načeloma pa gremo vedno v korak z naravo in izberemo tiste drevesne vrste, ki na tem območju rastejo že sicer. Po drugi strani pa večja pestrost zmanjšuje možnost, da bodo ekstremni dogodki, kot so ujme, prizadeli vse vrste naenkrat,« je še pojasnil Seidl.
Povedal je še, da bodo v prihodnjih letih v sodelovanju z Zavodom za gozdove na novo pogozdeno območje posebej pozorno spremljali in zanj skrbeli.