Zagorelo na Komarči
Na Komarči je prišlo do požara v naravi. Zaradi nedostopnega terena so požar gasili s helikopterji Slovenske vojske in novimi letali za gašenje Airtractor. Na terenu so bili gasilci PGD Bohinjska Bistrica, Gorska reševalna služba Bohinj in enota Civilne zaščite Občine Bohinj za reševanje na vodi.
Vonj po dimu so mimoidoči na relaciji Črno jezero – Komna zaznali že v četrtek, 15. avgusta, kot navajajo v Gorski reševalni službi Bohinj na družbenih omrežjih: »Tisti dan smo pobočje Komarče kar dvakrat temeljito pregledali, sledi o požaru pa takrat nismo zaznali. Včeraj (op. 20. 8.), skoraj teden dni kasneje, pa so naključni pohodniki ponovno zaznali pojav, ki v gorskem svetu ne pomenijo nič kaj dobrega - dim. Hitro je bilo jasno, da se na vrhu mogočne stene, ki je včasih pomenila "konc sveta" nekaj dogaja.«
Ekipa Civilne zaščite z gorskimi reševalci je ponovno aktivirala dron Občine Bohinj in s termokamerami pregledala teren. Tokrat so bile vidne spremembe in je bilo tudi že mogoče določiti točno lokacijo požara. Požar je bil prvotno zaznan na površini 5x10 metrov na območju Komarče.
Požar je bil oddaljen okoli 60 metrov od poti, na teren je šla ekipa Gorske reševalne službe Bohinj in gasilcev PGD Bohinjska Bistrica, ki so spretni z vrvno tehniko in so lahko dosegli težko dostopen teren. Do požarišča jih je vodila najprej pot iz doline in potem še po vrvi cca 20-30 metrov v globino.
Na lokaciji so začeli s prekopavanjem terena. Ob tem se je tudi izkazalo, da samo območje požara obsega 10x10 metrov veliko površino, torej več od prvotno predvidene.
Prostovoljci so s prekopavanjem odkrivali teren in s tem pripravili območje za gašenje s pomočjo helikopterja Slovenske vojske, ki je zajemal vodo iz Bohinjskega jezera.
Požar je bil v večjem delu podtalen, bilo pa je tudi nekaj požganih dreves in površine nad tlemi, ki so jo prisotni na terenu zavoljo lažjega gašenja z zraka odstranili.
Helikopter je prvi dan prišel v večernih urah že v mraku in odvrgel štiri vreče za gašenje z nosilnostjo 1.500 litrov vode.
Akcija se je zaključila v večernih urah, medtem ko so bohinjski gorski reševalci že bili v nizkem štartu za novo akcijo reševanja v Pršivcu.
Gašenje se je nadaljevalo naslednji dan, 21. 8., ko se je ponovno peš na teren že zjutraj odpravilo 5 gorskih reševalcev in en gasilec, vsi polno opremljeni. Kot sledi v zapisih Gorske reševalne službe Bohinj: »Na hrbtih so bile tokrat 20 litrske brente polne vode, krampi, motorna žaga in polna bojna oprema gorskega reševalca, dobrih 30kg na osebo torej.« Z ročnimi termokamerami so zaznali temperaturo v tleh tudi do 360 stopinj Celzija. Pogorišče so ponovno prekopali in hkrati aktivirali helikopter – Couger, z Uprave za zaščito in reševanje pa so jim ponudili tudi dva Air Tractorja.
S pomočjo vseh treh »pomočnikov iz zraka« so predhodno prekopan teren dodobra namočili. Air Traktorja sta priletela oba po 6x z nosilnostjo vode 2.200 litrov, helikopter je ta dan vodo odvrgel 14x.
Celoten čas je pri gašenju na jezeru sodelovala ekipa Civilne zaščite na vodi, ki je predvsem skrbela za varnost na vodi z opozarjanjem in odmikanjem kopalcev in plovil na jezeru.
Člani PGD Bohinjska Bistrica so hkrati sodelovali tudi z zavarovanjem območja na zahodnem delu obale Bohinjske jezera za potrebe pristajanja helikopterja. Akcija se je zvečer zaključila, znaki požara niso bili več zaznani. Po natančnem pregledu terena so se temperature tal normalizirale.
Tretji dan, 22. 8. so kljub temu preventivno še enkrat z dronom preverili teren, anomalij tudi ta dan ni bilo zaznati, kar kaže na to, da naj bi bil požar pogašen.
Zaradi narave požara, ki se je razširil podtalno in terena, prepredenega s koreninskim sistemom, ki omogoča nenadzorovano širjenje na večje območje, bo potrebno še nadaljnje spremljanje terena, kar bodo opravile ekipe Gorske reševalne službe z dronom in termokamero.
Civilja zaščita Občine Bohinj
Foto: vir GRS Bohinj, FB stran