Vabljeni na prireditve ob občinskem kulturnem prazniku
26.marca Bohinjci praznujemo svoj kulturni praznik, ki je posvečen spominu na bohinjskega pisatelja dr. Janeza Mencingerja, ki se je rodil na ta dan, leta 1838 na Brodu v Bohinju. Ob tej priložnosti smo pripravili tudi nekaj prireditev, na katere vas lepo vabimo.
Osrednja slovesnost pod taktirko Glasbenega društva Bohinj
Že v decembru smo nestrpno pričakovali tradicionalni koncert Glasbenega društva Bohinj, ki je takrat odpadel zaradi vseh prepovedi povezanih s koronavirusom. V društvu niso obupali in nadaljevali s pripravami, pridno vadili in vmes še nekajkrat neuspešno postavili datum koncerta. Po vseh karantenah in izolacijah z optimizmom pričakujemo petek 25. marec, ko bodo koncert izvedli v okviru osrednje slovesnosti ob občinskem kulturnem prazniku.
Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica ponovno s predstavo v živo
V program ob Kulturnem prazniku Občine Bohinj se je vključila Knjižnica Antona Tomaža Linharta, ki ob prazniku po skoraj dveh letih covidne zapore ponovno vabi na otroško predstavo v živo. Ob tem so ob izidu nove knjige Iva Janeza Cundriča pripravili tudi razstavo njegovih del, ki bo na ogled v bistriški enoti knjižnice.
Pogovor ob pripravi Lokalnega programa za kulturo 2022-26
»… Kultura omogoča na eni strani identiteto na drugi pa občutek za raznolikost, saj spaja eno in mnogo ter isto in različno. Bistvo kulture ni samo misel, temveč smisel. Ni naključje, da nam je Slovencem prav kultura dala ne samo prvo knjigo, temveč tudi prvo ustavo, ki so jo napisali prav pisatelji, seveda skupaj s pravniki. Kultura, skozi katero smo svoje slovenstvo ohranili, je tako vtkana v osamosvojitev in temelje samostojne države. Če se v luči tega kulturnega obrata, ki lokalnemu daje vedno večjo težo, ozremo tudi na bohinjski prostor, močno preseneti dejstvo, da je že Bohinj sam, ne samo kultura v Bohinju, simbolno izjemno močno vpet v slovensko kulturo…« (Janko Rožič, iz uvoda v Lokalni program za kulturo)
Občina Bohinj pripravlja Lokalni program za kulturo za prihodnje obdobje. Ob dogodkih ob občinskem kulturnem prazniku vas vabimo na krajšo predstavitev in pogovor. Želimo si vašega sodelovanja.
Projekt 212 - Predstavitev slovenske glasbene ustvarjalnosti
Projekt 212 je koncertna turneja glasbe slovenskih skladateljev, ki bo obiskala vsako slovensko občino! Turneja je namenjena promociji slovenske glasbene ustvarjalnosti ter ozaveščanju o vplivu umetnosti na kakovost bivanja in blaginjo.
Z gledališko koncipiranim in v “stand-up maniri” moderiranim koncertom glasbe tako klasičnih kot sodobnih slovenskih skladateljev želimo predstaviti slovensko glasbeno ustvarjalnost in brez vsebinskih kvalitativnih kompromisov učencem predstaviti koncert umetniške glasbe kot umetniški dogodek, ki je lahko komunikativen in atraktiven. Koncert se začne z glasbo slovenskih skladateljev iz obdobja baroka, klasicizma ali romantike (Tartini, Ipavec), nadaljuje s primeri ljudske glasbe ter skladbo skladatelja, ki motiviko ljudske glasbe uporabi kot material za svojo skladbo (po dogovoru s profesorjem bodisi Srebotnjak, Kumar, Mihevc ipd.), in konča z glasbo današnjih ustvarjalcev (Krečič, Firšt, Kocen, Kuhar …).
Dirigent, skladatelj in pianist Iztok Kocen je zaključil magistrski študij kompozicije v razredu Dušana Bavdka ter trenutno zaključuje podiplomski študij orkestrskega dirigiranja na AG v Ljubljani v razredu Marka Letonje in Simona Dvoršaka. Je vsestranski glasbenik ter eden vidnejših predstavnikov mlajše generacije slovenskih dirigentov. Dirigiral je premiero opere Matthew King: Snežna kraljica (2019), muzikala Stephen Sondheim: Druščina (2019) in muzikala Rodgers & Hammerstein: Pepelka (2018). Kot drugi dirigent je vodil opereto Radovana Gobca: Hmeljska princesa (Žalec), opero Dean Burry: Hobbit in muzikal Rodgers & Hammerstein: Moje pesmi, moje sanje. Kot korepetitor redno sodeluje s Slovenskim komornim glasbenim gledališčem, aktiven pa je tudi kot skladatelj. Njegova dela so redno izvajana doma in v tujini.
Kontrabasist Miha Firšt (1992) je študiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, Umetniški univerzi v Gradcu in Glasbeni akademiji v Zagrebu. Je umetniški vodja in kontrabasist komornega ansambla HKC, ki vsako leto izvede okoli štirideset koncertov komorne glasbe in koncertov za otroke, redno pa nastopa tudi v duu z violinistom Matejem Haasom. V preteklosti je nastopil v ciklih kot so Srebrni abonma Cankarjevega doma, Komorni festival v Mantovi in festivali Slowindova pomlad, z glasbeniki kot so Irena Grafenauer, Mate Bekavac, Božena Angelova in drugi. V letih 2016 – 2019 je bil solokontrabasist simfoničnega orkestra Philharmonie Salzburg, od leta 2018 pa je solokontrabasist orkestra Camerata Sinfonica Austria. V preteklosti je pogosto sodeloval tudi z Berlinskimi simfoniki, Zagrebškimi solisti, Ljubljanskimi solisti, simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, opernim orkestrom SNG Maribor in orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana. Večkrat je nastopil kot solist z orkestri, v duu s klavirjem je na koncertih izvedel širok nabor sonat in skladb za kontrabas iz različnih obdobij, najpogosteje pa izvaja skladbe slovenskih skladateljev za solo kontrabas. Leta 2019 je prejel nagrado Celjske zvezde za izjemne dosežke na področju kulture. Na gledališkem odru je debitiral z vlogo v glasbeni predstavi Ljubezen za 17,50 dolarja po motivih Charlesa Bukowskega. Leta 2018 je uprizoril kultno monodramo Patricka Süskinda Kontrabas, ki je naletela na odlične odzive strokovne javnosti ter doživela vrsto ponovitev po Sloveniji, trenutno pa nastopa v avtorski monodrami Komedija o artu, v sklopu katere je skomponiral tudi Večno skladbo – najdaljšo skladbo na svetu.
Program:
Sreda, 23. 3. 2022 ob 17:00:
- Gledališka predstava za otroke: Motoviljčica
Gledališča iz desnega žepka v organizaciji Knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica)
Kulturni dom Joža Ažmana – Bohinjska Bistrica
- Pogovor ob pripravi Lokalnega programa za kulturo 2022-26
Kulturni dom Joža Ažmana – Bohinjska Bistrica (sejna soba)
Petek, 25. 3. 2022 ob 19.00
- Osrednja slovesnost ob Občinskem kulturnem prazniku z bohinjsko godbo
Glasbeno društvo Bohinj z gosti
Kulturni dom Joža Ažmana - Bohinjska Bistrica
nedelja, 27. 3. 2022 ob 19.30
- Projekt 212: Glasba slovenskih skladateljev
Predstavitev slovenske glasbene ustvarjalnosti z gledališko koncipiranim in v “stand-up maniri” moderiranim koncertom tako klasičnih kot sodobnih slovenskih ustvarjalcev, Iztok Kocen in Miha Firšt, Hiša kulture Celje
Kulturni dom Joža Ažmana – Bohinjska Bistrica
Od 21. 3. do 30. 4. 2022
- Ivo Janez Cundrič: Spodnje bohinjske gore: Starodavni Bohinj
Ob izdaji najnovejše knjige Iva Janeza Cundriča vas vabimo, da si v ogledate razstavo njegovih knjižnih del.
Knjižnica ATL Radovljica- enota Bohinjska Bistrica