'Uskovniški' sporazum bohinjskih planinskih društev
V četrtek, 7. februarja, dopoldan smo bili vsi prisotni, člani bohinjskih planinskih društev in prijatelji planincev, pri planinski koči na Uskovnici priča zgodovinskemu dogodku, kot pravijo v planinskih društvih Bohinjska Bistrica in Srednja vas: podpisu sporazuma o sodelovanju, ki je tudi s konkretno zaveza končal 65 let dolg razkol med društvoma, ki sta vse do razhoda leta 1954 delovala pod okriljem enega društva (podružnice Slovenskega planinskega društva).
Obe planinski društvi sicer že leta sodelujeta, tudi konkretno s skupnimi odseki, med njimi skupni alpinistični in mladinski odsek. Da bi še potrdili svoje sodelovanje, združili še več skupnih služb in stopili še korak bližje k ponovnem zbliževanju obeh bohinjskih planinskih društev, so s podporo Planinske zveze Slovenije podpisali sporazum, ki se bo v zgodovino zapisal kot 'Uskovniški' sporazum dveh nekdaj sprtih, danes prijateljskih društev, ki s skupnim ciljem, ohranjati naš planinski in gorski svet, uspešno delujeta v Bohinju. Pobuda je prišla s strani dolgoletnega aktivnega planinca, člana planinskega društva Bohinjska Bistrica, Lojza Butkoviča: »Bohinj je v svoji zgodovini že imel enotno društvo, bohinjsko podružnico Slovenskega planinskega društva, ki je bila ustanovljena leta 1931. Prvotno društvo se je zaradi nekih razprtij po vojni, leta 1954 razdelil v dve društvi. Pobude za združevanje so nato prišle že leta 1977, ko sta se v skupni odsek združili obe alpinistični sekciji, istega leta je nastal tudi skupni mladinski odsek. Zdaj, po skoraj 40-ih letih, je prišlo do podpisa tega memoranduma, kar je res izjemno dejanje. Menim, da je treba v Bohinju združiti moči in skupaj ohranjati to bogato planinsko izročilo.«
V imenu Planinskega društva Srednja vas je memorandum podpisal predsednik društva Jakob Zupanc, ki je povedal, da so s podpisom zgolj spravili na papir tisto, kar so že udejanjali v zadnjih letih: »S podpisom memoranduma smo vse, kar dejansko že počnemo samo spravili na papir in s podpisom potrdili. Obe društvi sta že prej sodelovali, je pa res, da to sodelovanje zdaj še razširjamo. V roku enega leta bomo imeli že pet skupnih odsekov. To pomeni, da bodo skupaj ljudje delali za isto stvar, ne na dveh koncih. Gre za druženje, za sodelovanje in skupne uspehe in sledenje skupnih ciljev. Več ljudi sodeluje, več je zamisli in idej ter več uspehov, tudi na področju turizma. Na tem področju planinstvo postaja vse bolj pomemben akter.«
Tudi predsednica Planinskega društva Bohinjska Bistrica, druga podpisnica memoranduma Anka Medja, ob podpisu ni skrivala zadovoljstva: »Veliko smo delali na tem, da sodelujemo že v preteklosti, vendar to ni bilo nikjer zapisano in se nam je zdelo pomembno, da to tudi zapišemo. Dve leti smo delali na tem in zdaj nam je uspelo. Sem zelo zadovoljna in vesela. Bohinj je eden in vedno se mi je zdelo smešno, da je več društev za eno dejavnost. Ni pa toliko pomembno, koliko društev je, bolj je pomembno to, da vsi skupaj delamo za Bohinj, vsak po svojih zmožnostih. Talentov je v Bohinju veliko in toliko različnosti Bohinjcev, kot jo premore Bohinj povezati, je tudi svojevrsten izziv. Je pa prav ta raznolikost bogastvo Bohinja.«
Podpisu sta prisostvovala tudi bohinjski župan Jože Sodja in podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar. Slednji je povedal, da v zvezi podpirajo tovrstna sodelovanja:
»Obe bohinjski planinski društvi sta močni, vendar skupaj zmoreta še več, zato nas v Planinski zvezi to veseli. Trendi, ki jih beležimo so ravno obratni, vse več se zaradi parcialnih interesov ustanavljajo nova, mala društva in na tak način slabijo delovanje zveze. Združevanje aktivnosti, še posebej tako močnih društev, kot sta Planinski društvi v Bohinju zato zelo pozdravljamo. Izkušnje dobrega sodelovanja posameznih odsekov iz preteklosti pa so tudi prave, tako da: bravo bohinjskima društvoma.«
Eden prvih rezultatov memoranduma bo pet novih skupnih služb, ki bodo nastale v tem letu. Izjemen dogodek ob čudoviti kulisi planine Uskovnica, kjer vas celo zimo pričakuje odprta koča, se bo v zgodovino zapisal kot 'Uskovniški' sporazum, po besedah zbranih: zgodovinski dogodek za bohinjsko planinstvo.