Slovesno odprli nov poslovno proizvodni objekt podjetja LIP Pohištvo d.o.o.
V Bohinjski Bistrici so v petek, 5. novembra slovesno odprli nov poslovno proizvodni objekt podjetja LIP Pohištvo d.o.o., ki se ponaša tudi z novo tehnološko opremo. Investicijo je sofinanciralo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in s kreditom SID banka, ki so tako pripomogli k povečanju proizvodnih kapacitet, širitvi ponudbe ter izboljšanju rezultatov podjetja.
Podjetje LIP Pohištvo proizvaja masivno pohištvo, katerega odlikuje kvaliteta vgrajenih materialov in način izdelave, saj za površinsko obdelavo uporabljajo okolju in zdravju prijazno površinsko obdelavo (vodni laki in olja), ki ji s krtačenjem masivnega lesa podarijo rustikalen videz. V podjetju stremijo k doseganju visokega nivoja kvalitete proizvodov, hkrati pa ves čas razvijajo tudi nove, inovativne izdelke, pri čemer zasledujejo predvsem ekološki vidik. V novih poslovnih prostorih bodo povečali proizvodne kapacitete, modernizirali proces dela, izboljšali delovne pogoje, hkrati pa odpravili strošek najemnine, znižali strošek ogrevanja, hkrati pa vplivali na zmanjšanje negativnih vplivov na okolje.
Vrednost celotne investicije je znašala 4,9 milijonov evrov, od tega so od Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnoligojo prejeli 1 milijon evrov, 2,9 milijonov evrov so si zagotovili s kreditom pri SID banki.
Direktor LIP Pohištvo d.o.o., Niko Ravnik pravi: »Veseli me, da smo v podjetju LIP Pohištvo zaključili eno največjih investicij v zgodovini podjetja. Nekoč smo bili manjši obrat podjetja Lip Bled, od leta 2009 naprej pa samostojno podjetje Lip Pohištvo. Sprva nas je bilo 22 zaposlenih, do danes pa smo se več kot podvojili, saj nas je že 45. S trdim delom in nešteto odrekanji smo dokazali, da v Sloveniji lahko preživi tudi pohištvena industrija. Začetek je bil težak, najemodajalec neizprosen in zato smo bili primorani najti rešitev izven najetih prostorov. Več let smo se trudili in bili povsem nemočni, saj ni bilo ustreznih zemljišč za gradnjo, ker občina Bohinj za gospodarstvo nima ustrezno urejenih zemljišč. Pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, smo naleteli na vse preveč birokratskih ovir, katere so nam investicijo dodatno krepko zavlekle in podražile. S trdno voljo in neprestanim iskanjem rešitev, smo sedaj lahko ponosni, da bomo v novih proizvodnih prostorih še naprej lahko razvijali in proizvajali notranje pohištvo iz naravnih materialov za opremo stanovanjskih, poslovnih in namestitvenih objektov. Smo izvozno usmerjeno podjetje, saj večino naših izdelkov izvozimo na trge zahodne Evrope. Na lokalni ravni uspešno sodelujemo in se povezujemo s turizmom, s katerim smo uspešno zaključili že več projektov. Z novim objektom se izognemo najemnini, pridobimo boljše pogoje za delo, znižamo porabo energentov in proizvodnih stroškov. Vse lesene odpadke uporabimo v proizvodnji ali pa predelamo v končne produkte.
Da smo lahko uresničili sanje, se v prvi vrsti zahvaljujem odličnemu kolektivu vseh zaposlenih v LIP Pohištvu za požrtvovalno in uspešno opravljanje dela in poslovanja, bankama SID banki in SKB ter direktoratu za lesarstvo na ministrstvu za gospodarstvo za zagotovitev zadostne finančne podpore za realizacijo investicije. Zahvaljujem se arhitektu, vsem projektantom, nadzornikom in vsem izvajalcem, ki so uspešno dokončali objekt. Nadalje se zahvaljujem občini Bohinj in Upravni enoti Radovljica in vsem referentom, ki so kakorkoli pripomogli k uspešni realizaciji investicije.
Investicijo je finančno podprlo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prepoznava lesno-predelovalno panogo kot strateško pomembno za gospodarski razvoj in splošno blaginjo države. Zato ministrstvo oz. Direktorat za lesarstvo finančno podpirata projekte lesarskih podjetij, ki pomenijo preskok v smislu proizvodnje lesenih izdelkov z višjo dodano vrednostjo, kot tudi preskok v smislu povečane predelave lesa, kot obnovljive in trajnostne surovine, ki jo ima Slovenija v obilju.
Ministrstvo je tako leta 2020 finančno podprlo projekt podjetja Lip pohištvo d.o.o. v višini 1.1 milijona evrov, kot uresničevanje omenjenih usmeritev in tudi kot del prizadevanj za preobrazbo gospodarstva v nizkoogljično, krožno in trajnostno.«
Državna sekretarka v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije, ki deluje na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, mag. Polona Rifelj je na otvoritvi izpostavila, da je lesno-predelovalna industrija v Sloveniji pomemben del gospodarstva z vidika bogate tradicije te industrije in gozdnatosti naše države. Vloga te industrije se v zadnjih nekaj letih izjemno povečuje, saj je pomemben dejavnik vzpostavitve trajnostnega in krožnega gospodarstva, generator ustvarjanja novih zelenih delovnih mest ter pomemben faktor pri zniževanju emisij toplogrednih plinov. Poudarila je, da je naložbo podjetja podprlo tudi Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v višini nekaj čez 1 milijon evrov, saj gre za naložbo z visoko dodano vrednostjo in kot tako, za naložbo v prihodnost ne samo podjetja, temveč tudi regije in Slovenije.
Lesno gospodarstvo ima podporo v lokalni skupnosti
Investicija je pomembna pridobitev za lokalno skupnost, se je v svojem nagovoru zbranim strinjal Župan Občine Bohinj Jože Sodja: »Danes smo priča otvoritvi novega sodobnega proizvodnega obrata. Delo, ki se ne kaže le v zgradbi, ki se bohoti tukaj v Bistrici, ampak se kaže tudi v vas, delavkah in delavcih LIP Pohištva, ki ste z lastnim prepričanjem in zaupanjem, da vam bo uspelo, ta nov industrijski obrat tudi postavili.
Občina Bohinj je izjemno vesela današnjega dne, saj podjetje prestavlja enega večjih zaposlovalcev v občini in z vključevanjem mladih, preko kadrovskih štipendij, omogočajo ohranjanje znanja in veščin v predelavi lesa. Novi proizvodni prostori bodo nudili možnost za večji obseg proizvodnje, izdelavo zahtevnejših produktov z večjo dodano vrednostjo in nadaljnji razvoj in rast podjetja, predvsem pa boljše delavne pogoje za zaposlene. Hkrati je s tem rešena dolgoletna težava pomankanja prostorov, kar je predstavljalo ključno težavo pri razvoju podjetja.
Pri postopku pridobivanja gradbenega in uporabnega dovoljenja je Občina aktivno sodelovala v vseh fazah in postopkih ter investitorju nudila strokovno pomoč in v okviru svojih pristojnosti nudila vso podporo. Pri tem je na območju izvedla obnovo vodovodnega sistema in zgradila nov kanalizacijski sistem za odvajanje odpadnih voda. Zgrajena infrastruktura nudi možnosti za nadaljnjo širitev in razvoj obrtno proizvodnih dejavnosti na tem območju, za kar si Občina aktivno prizadeva v postopku sprememb in dopolnitev Občinskega prostorskega načrta.
V teh precej kaotičnih časih je včasih težko izpeljati tak projekt, vendar ste dokazali, da ni nemogoče. Res je, da niste imeli lahke poti. Tisti, ki smo to kalvarijo spremljali bolj od daleč, kot so iskanje lokacije za gradnjo, vsiljeno bitko s časom in denarjem, pridobivanje zemljišč in dokumentacije in pozneje samo gradnjo tega objekta, si verjetno nikoli ne bomo mogli predstavljati tega olajšanja in veselja, ki ga danes doživljate. Verjamem, da je to začetek še boljšega dela, da se bo tukaj proizvajalo z visoko dodano vrednostjo in kar je za Občino in Bohinj zelo važno, odpirala se bodo nova delovna mesta.
Odprtje novih proizvodnih prostorov je vselej praznik. Naj vam zato za ta praznik čestitam in vam povem, da smo ponosni, da imamo podjetje, ki vliva optimizem in pogum. Želim vam, da se uspešno spopadate z današnjimi problemi - predvsem pa vam želim uspešnega in kvalitetnega dela še naprej.«
Kako turizem krepi kratke lesne verige - medsektorsko sodelovanje med turizmom in lesno industrijo
Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj »Destinacija Bohinj je v svetovnem merilu prepoznana kot najbolj trajnostno usmerjena turistična destinacija. Odgovorni turizem se gradi na zadovoljstvu lokalnih prebivalcev in obiskovalcev. V ospredju je kulturni turizem, ki ni usmerjen le na gledališko predstavljanje preteklih tradicij, ampak na sodoben način življenja, ki izhaja iz tradicionalnih znanj in vrednot.
Želimo si, da Bohinj ohrani podobo krajine, zato v prostor posegamo zelo subtilno z velikim spoštovanjem do tradicionalnih vrednot in uporabe lesa.
Če pravimo, da smo področje z veliko lesa in da je pri nas močna lesna industrija je prav, da se to odraža na vsakem koraku.
Občina Bohinj skrbno izbira projektne rešitve in izvajalce za nove posege v prostor.
Ob prenovi panoramske ladje, ki vozi po Bohinjskem jezeru, smo angažirali oblikovalca Jaka Verbiča. Novo obnovljena lesena barka oblikovana z inspiracijo v tradiciji bohinjskih gankov, je zaradi unikatne prostorsko identificirane oblike postala nov simbol Bohinja.
Z enakim pristopom, sodelovanja med oblikovalci - skupina arhitekta Janka Rožiča, je z inspiracijo v tradiciji železarstva, tradicionalne gradnje in uporabe kovine in lesa, oblikovala katalog urbane opreme, ki vključuje vse potrebne prostorske elemente od tabel, klopi, avtobusnih postajališč do objekta TIC Stara Fužina.
Od leta 2019 je novo podobo dobilo vaško jedro Stare Fužine, Srednje vasi, Češnjice in Bohinjske Bistrice.
Dvig kakovosti ponudbe in kratke dobavne verige v Bohinju gradimo preko kolektivne blagovne znamke Bohinjsko/from Bohinj.
Ta certifikat, ki zagotavlja visoko kakovost in geografsko poreklo za izdelke in storitve iz Bohinja podeljujemo za visokokakovostne prehranske izdelke, jedi in pijače, za rokodelske izdelke in izdelke industrijskega oblikovanja ter nastanitve.
V Bohinju si že leta in prek več projektov prizadevamo povezati turizem z lesno industrijo z namenom dviga vizualne podobe in kakovosti destinacije.
Da bi dvignili nivo nastanitvenih kapacitet, smo že leta 2015 preko LAS projekta oblikovali nov poslovni model medsektorskega sodelovanja med upravljanjem destinacije, turističnih namestitev in lesnega gospodarstva. V sodelovanju Turizma Bohinj in LIP pohištva Bohinj d.o.o. z oblikovalcema Andraž Tarman in Gašper Premože, je bila oblikovana nova kolekcija pohištva LORE iz lesa smreke slovenskega porekla, ki smo ga razstavili v poslovni suiti Bohinj ECO hotela. Suita imenovana Bohinjska tujska soba je odprta za ogled in izkustveno doživetje.
Namen je bil dosežen z izvedenimi projekti, saj lastniki nastanitvenih obratov pohištvo iz kolekcije LORE vključujejo v opremo nastanitvenih kapacitet. https://frombohinj.weebly.com/
Zato smo se v okviru operacije Uporabimo lokalni les (CLLD LAS Gorenjska košarica) osredotočili na oblikovanje kolekcije pohištva iz lesa slovenskega porekla za opremo interierja turističnih namestitev. Zopet v medsektorskem sodelovanju med Turizmom Bohinj, kreativno (Anže Repinc) in lesno industrijo (LIPP Bohinj). Ključno izhodišče je bilo oblikovati pohištvene kose, ki jih je z vključevanjem pripadnostnih znakov investitorjev možno individualizirati. Izdelani so bili prototipi, ki jih razvijamo v prodajno kolekcijo.
Celoten model povezovanja med turizmom in lesno industrijo se ne kaže le v krepitvi lokalnega gospodarstva in lesne industrije ter kratkimi dobavnimi verigami temveč tudi v ustvarjanju trendov lokalne pojavnosti, gradnje in ohranjanja identitete prostora z istovetnimi simbolnimi elementi, ki poudarjajo lokalno pripadnost, kulturo, bohinjskega, alpskega, tudi slovenskega.«