Projekt Veriga ekosemen: Spodbuda za trajnostno pridelavo hrane na Dolenjskem in Gorenjskem
Od septembra 2022 do maja 2024 poteka projekt Veriga ekosemen, ki povezuje ekološke pridelovalce, zadruge, občine, šole in druge partnerje iz Slovenije ter Makedonije. Cilj projekta je spodbuditi prehod k trajnostni pridelavi hrane, ki temelji na ekoloških semenih, prilagojenih lokalnim pridelovalnim pogojem.
Zakaj je projekt pomemben?
Z naložbami v novo opremo in strokovno podporo projekt omogoča ekološkim kmetom, da izboljšajo pogoje za pridelavo kakovostnega semenskega materiala. Ena izmed ključnih aktivnosti je vzpostavitev Semenske banke na Dolenjskem, po vzoru Gorenjske Semenjalnice. Tam bodo shranjevali semena, ki bodo v skladu z vsemi zahtevami glede vlage, temperature in drugih pogojev. Poleg tega smo iz neuporabljenih semen, ki bi sicer končala kot odpadek, pripravili biodiverzitetne mešanice, ki izboljšajo kakovost tal in povečajo organsko snov, kar pripomore k večji rodovitnosti in pridelavi hrane na lokalnem nivoju.
V projektu je ključnega pomena tudi povezovanje pridelovalcev in potrošnikov. Projekt se osredotoča tudi na izobraževanje in ozaveščanje širše javnosti o pomenu ekološke pridelave. Na delavnicah in skozi praktične prikaze na kmetijah so ekološki pridelovalci, vrtičkarji in splošna javnost spoznali prednosti avtohtonih semen, ki so bolj odporna na podnebne spremembe in zahtevajo manjšo uporabo fitofarmacevtskih sredstev. Posebna pozornost je namenjena tudi razvoju novih ekoloških produktov, kot so namazi iz fižola in graha.
Projekt Veriga ekosemen bo na Gorenjskem in Dolenjskem omogočil boljšo povezanost med pridelovalci in predelovalci, s pomočjo interaktivne karte ekoloških ponudnikov pa bo prispeval k skrajšanju transportnih verig. Pomemben rezultat projekta bo tudi povečanje kakovosti tal in ekološko pridelanih semen, kar bo doseglo z uporabo naprednih laboratorijskih testov in spremljanjem kakovosti prsti.
Z vzpostavitvijo Semenske banke in izmenjavo znanja med regijami bo projekt prispeval k dolgoročni vzdržnosti ekološkega kmetijstva v Sloveniji. Partnerji pričakujejo, da bo Veriga ekosemen postavila temelje za močnejšo lokalno ekološko pridelavo hrane, ki bo prispevala k večji prehranski varnosti in dostopu do zdrave hrane pridelane na zdravem planetu.
LAS projekt sodelovanja Veriga EKO semen delno financira Evropska unija iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), pristop CLLD – izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014–2020.
Nina Kobal, Razvojna agencija Zgornje Gorenjske