Predstavitev aktivnosti in načrtov projekta »Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi« v Občini Bohinj
V dvorani Bohinjske hiše je v torek, 24. oktobra, potekal regijski dogodek v okviru projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Dogodek je bil namenjen predstavitvi dosedanjih izkušenj v projektu sodelujočih občin, izvajalcev projekta Geodetskega inštituta Slovenije (GI) in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), ki projekt financira. Aktivnosti za omogočanje dostopnosti in mobilnosti v Občini Bohinj je predstavil župan občine Jože Sodja.
Projekt, katerega je vključenih že 75 slovenskih občin, v katerih biva skoraj 1,4 milijona prebivalcev, poteka že osmo leto zapored in je usmerjen v višanje kakovosti življenja vseh občank in občanov.
V okviru projekta, ki ga izvaja ekipa Geodetskega inštituta Slovenije, poteka zajem podatkov o dostopnosti urbanega prostora mest in naselij, spletne dostopnosti ter razvoja storitev za mobilnost ranljivih skupin. »Najprej je bila izvedena standardizacija podatkov za štiri ranljive skupine: gibalno ovirane osebe, slepe in slabovidne osebe, gluhe in naglušne osebe ter za starejše. Izjemna operativnost vsebin, povsem digitalni zajem podatkov, ki ga izvajajo invalidi sami, daje posebno vrednost projektu. Rezultati namreč dajejo zelo dober vpogled v dostopnost javnega prostora v Sloveniji za osebe z različnimi oviranostmi. Podatki služijo za izdelavo spletne in tiskane karte dostopnosti, izdelavo akcijskih načrtov za odpravo ovir ter navigacijo v prostoru. Vsi podatki so na voljo uporabnikom brezplačno na spletni strani,« je pojasnil mag. Roman Rener, vodja projekta na Geodetskem inštitutu Slovenije. Strokovna sodelavka GI-ja, Marina Lovrić, je predstavila proces nabora terenskih podatkov o dostopnosti urbane infrastrukture in končne produkte za izboljšave fizične dostopnosti namenjene sodelujočim občinam. Sabina Janičijević, iz sektorja za ranljive skupine na Beletrini, ki je podizvajalec projekta pa je izpostavila nedostopnost spletišč za osebe z različnimi oviranostmi. Izvajanje Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, ki je v veljavo stopil že leta 2018, in med drugim tudi občine zavezuje k dostopnosti svojih spletišč, namreč še vedno šepa.
Vojmir Drašler, vodja projekta na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo RS, je izpostavil, da je v projektu ključna vključenost invalidov, saj sami najbolj vedo, kje so kritične točke. In čeprav ustrezna dostopnost marsikje po državi še ni zagotovljena, se zadeve v zadnjih letih po njegovem mnenju izboljšujejo, tudi po zaslugi projekta, ki traja že osem let.
Želje vsakega invalida in drugih ranljivih skupin, da se v svojem okolju lahko giblje neodvisno in varno, se dobro zavedajo v Občini Bohinj, ki se je projektu pridružila lansko leto. Bohinjski župan Jože Sodja je povedal: »Zavedamo se težav in pomanjkljivosti, ki jih ima občina na področju dostopnosti, zato smo resno pristopili k temu, da se javne površine naredi dostopne za osebe z oviranostmi, kar je napredek. Pri novogradnjah pa se bo ta vidik že upošteval.« Med drugim je bil motiv za priključitev k projektu pridobitev konkretnih informacij, ki jim bodo pomagale pri nadaljnjem urejanju dostopnosti občine. »Človek velikokrat ne ve, kaj je potrebno storiti, da lahko nekomu pomaga. Izkazalo pa se je, da lahko včasih že drobne stvari, drobne izboljšave marsikomu močno olajšajo vsakodnevno življenje. Takšne informacije, ki jih pridobimo tudi po zaslugi takšnih projektov, in dobre prakse, ki se drugod že izvajajo, so zato zlata vredne.«
Prisotni predstavniki invalidskih in upokojenskih organizacij so sicer opazili napredek na področju dostopnosti, a vendar so izpostavili nedostopnost nekaterih objektov v občini. Najbolj kritičnih točk se zavedajo tudi na občini in si jih zato želijo čim prej odpraviti. Župan je med drugim izpostavil občinsko stavbo, ki ima urejen dostop, vendar pa v stavbi ni dvigala, čaka jih še postavitev klančine za neoviran dostop do Kulturnega dom Joža Ažmana in ureditev prejšnji teden odprte Bohinjske hiše. V njej si želijo klančine in dvigala, saj bo v veliki meri namenjen tako starejšim kot osebam z različnimi oblikami oviranosti.
Več o projektu: https://www.dostopnost-prostora.si/
Dostop do video vsebin:
https://www.youtube.com/watch?v=MVzGWET91WU
https://www.youtube.com/watch?v=u5S9CLznOzU
Sabina Janičijević, Beletrina