Planinska koča na Vojah je zasijala v novi podobi
Ledinška dolina Voje, v samem osrčju Triglavskega narodnega parka, kjer se strmo končuje Triglavsko pogorje z izvirom reke Mostnice, že od nekdaj na popotniku ali domačinu privablja izraze čudenja, pa tudi iskrenega navdušenja nad mogočnostjo narave.
Kako tudi ne, saj Mostnica že na začetku svoje poti - tam pod strmimi pobočji Grintojce - globoko zareže v skalovje in dramatično oblikuje ozko sotesko vse tja do prve vasi – Stare Fužine. Na robu gozda, ob vsamem vstopu v dolino, kjer se začnejo odpirati bujni pašniki, ki jih pomladi in jeseni napolnijo krave in konji vaščanov Studorja in Stare Fužine, je že davnega leta 1982 Planinsko društvo Srednja vas v Bohinju s prostovoljci in finančno pomočjo takratnih delovnih organizacij zgradilo planinski dom.
Dom na Vojah (nekoč imenovan po Bohinjskih prvoborcih, ki so leta 1941 organizirali vstajo v bohinjskem kotu) še danes predstavlja prva ali pač poslednja vrata pred vstopom ali izstopom v Triglavsko kraljestvo. A desetletja odprtih vrat tega zatočišča so zahtevala, da se prilagodi novim časom. V pičlih dveh mesecih, v mesecu oktobru in novembru 2020, je tako koča v dolini Voje dobila popolnoma novo podobo. Šlo je za zaključno fazo prenove, saj je bila pred tem že izvedena elektrifikacija in priključitev na javni vodovod. Še več, planinsko društvo je kočo tudi legaliziralo in s tem pridobilo gradbeno ter uporabno dovoljenje.Tako je zdaj koča vstopila v novo obdobje, s čimer nagovarja današnje obiskovalce, planince in pohodnike.
Projekt je izjemen, saj tudi v slovenskem merilu ni veliko planinskih društev, ki bi se lotila tako obsežne sanacije in posledično legalizacije planinskih objektov. Izdelan je bil elaborat gradbene fizike, energetska izkaznica ter projektna dokumentacija, ki je predvidevala zamenjavo zunanjih oken in vrat, toplotni ovoj celotne stavbe z novo fasado in zamenjavo peči na trda goriva s toplotno črpalko z ustreznimi zalogovniki tople vode. Ker gre v primeru koče na Vojah tudi za občutljivo območje Triglavskega narodnega parka, so pristojni soglasodajalci zahtevali prekritje koče z macesnovimi deskami, na fasadi pa se se morali montirati macesnovi nebarvani opaži.
Skupaj z najemnico koče Jano Zupanc je planinisko društvo uspešno kandidiralo za pridobitev evropskih sredstev iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Ocenjena vrednost projekta, prijavljenega na razpis, je bila nekaj manj kot 150.000 evrov - od tega je bilo odobrenih dobrih 100.000 nepovratnih sredstev. Planinsko društvo je iz svojih sredstev krilo tudi dodatna dela kot so strelovod, macesnova kritina, elektroinstalacije, odvodnavanje, betoniranje terase, novo keramiko na balkonih in dodatne elektro instalacije, ki niso bila vključena v evropski projekt energetske sanacije.
Pri vsem opravljenem delu ni nepomembno, da so vsa dela izvedli domači bohinjski gradbeniki in obrtniki. Njim se še posebej zahvaljujemo za kakovostno in hitro izvedbo. Prenovljena planinska koča na Vojah je tako lahko v ponos vsem nam, Bohinjkam in Bohinjcem!
Planinsko društvo Srednja vas