Petkove čajanke v Bohinjski hiši
Na Občini Bohinj smo v sodelovanju z združenjem Spominčica na pobudo Komisije za negospodarske dejavnosti stopili na pot Demenci prijazna občina in kot prvi korak v sredo, 27. marca, že izvedli izobraževanje o demenci, na kateri so predstavniki združenja Spominčica s predsednico Štefanijo L. Zlobec in posebno gostjo dr. Zdenko Čebašek Travnik predavali o demenci, prepoznavanju znakov demence, sporazumevanju z osebo z demenco, spremembah, ki jih demenca povzroči v vedenju osebe, ter medsebojnih odnosih, preventivi in o demenci prijaznem okolju. V aprilu pa vse svojce in osebe z znaki demence in vse, ki si želite malo aktivnega preživljanja prostega časa in dobre družbe, vabimo na petkove čajanke v Bohinjsko hišo, ki bodo vsak petek med 10. in 12. uro s prvim srečanjem v petek, 12. aprila. Ob čaju ali kavi si bomo pod vodstvom delovne terapevtke Urške Finc iz Zdravstvenega doma Bohinj z raznimi zanimivimi aktivnostmi popestrili dopoldan in si pomagali k izboljšanju našega zdravja, posebej spomina.
Demenca je po poročanju Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je eden največjih svetovnih izzivov na področju javnega zdravja in predstavlja glavni razlog odvisnosti in invalidnosti med starejšimi. Demenca ni del običajnega staranja, pač pa posledica različnih bolezni možganov, ki povzročajo propad možganskih celic – nevronov. Demenca v družbi še vedno ni dovolj prepoznana, kar ima za posledico veliko stigmo bolezni in bolnikov. Ta se kaže v nerazumevanju pri svojcih, bližnjih in širše pri drugih članih skupnosti glede sprememb, ki se kažejo v vedenju in razmišljanju bolnika. Zaradi stigme demence osebe pozno iščejo pomoč in pridobijo diagnozo, ko je demenca že v bolj razviti fazi.
Da bi v družbi izboljšali prepoznavanje demence, poznavanje njenih znakov pri bolniku in ustreznega sporazumevanja z njim ter zmanjšali stigmo, je Spominčica leta 2017 začela s programom Demenci prijazna točka. Spominčica odpira DPT v lokalnih skupnostih skupaj z različnimi organizacijami oziroma ustanovami s ciljem ustvarjanja prijaznega okolja za osebe z demenco. Na ta način bi osebe z demenco ostale dejavno vključene v družbo in hkrati čim dlje v domačem okolju. V prvem koraku se organizira izobraževanju zaposlenih. Prvi korak smo naredili že pred leti, ko smo izvedli več aktivnosti skupaj z odprtjem demenci prijazne točke na Občini Bohinj, želimo pa si še več. Predvsem tudi splošnega medsebojnega razumevanja, posebej razumevanja tistih, ki zaradi bolezni potrebujejo našo pomoč. Le dobro opremljeni z znanjem in potrebnimi informacijami bomo lahko z razumevanjem pristopili k človeku z znaki demence, jih že v zgodnji fazi prepoznali pri svojcih in lahko ustrezno pomagali. »Skupaj lahko gradimo svet razumevanja in sočutja do tistih, ki se spopadajo z demenco.« (Spominčica)
Vabljeni na petkove čajanke v Bohinjsko hišo
Po vzoru nekaterih drugih občin, kjer je združenje Spominčica že uvedlo razna srečanja za svojce in bolnike, tudi v Bohinju vabimo na petkove čajanke, ki bodo v Bohinjski hiši od petka 12. aprila naprej vsak petek od 10. do 12. ure.
O demenci kot taki še vedno težko govorimo, vsem nam (tako obolelim kot njihovim svojcem) je še vedno težko govoriti o njej. Kljub vsemu nam še vedno predstavlja nek tabu in zid molka, prav pa je, da se o njej čim več govori, ker bomo na ta način bolezen lažje in lepše sprejemali.
V ta namen bomo vsak petek s prvim srečanjem 12. 4. 2024 od 10. do 12. ure organizirali srečanje, kjer povabimo tako osebe z demenco kot tudi njihove svojce na druženje – čajanko. Na srečanju bomo izvedli razne vaje za spomin, razgibano miselno telovadbo, morda bomo skupaj pripravili tudi kakšen obrok, skratka se poskušali imeti lepo. Glavni namen srečanja je spodbuda oseb z demenco k druženju, spodbujanje samostojnosti in morda tudi izmenjava mnenj, pogovor med svojci oseb, obolelih z demenco. Vabljeni tudi vsi, ki bi si želeli samo malo dobre družbe.