Otvoritev Urgentno izolacijske bloka v zdravstvenem domu Bohinj
Ob Zdravstvenem domu Bohinj smo včeraj uradno predali namenu Urgentno izolacijski blok, ki bo zagotovil ločeno obravnavo urgentnih in okuženih bolnikov. Investicije v nov urgentni in izolacijski blok sledi izkušnji iz časa pandemije covida-19, ko v zdravstvenem domu ni bilo izolacijskih prostorov in so morali ljudi obravnavati v zabojniku na parkirišču. Poleg tega zaradi oddaljenosti Bleda in Jesenic smo v Bohinju precej odvisni od lastne urgentne službe. Investicija je vredna dobrih 800 tisoč evrov. Projekt smo financirali iz sredstev Občine Bohinj, sofinanciral ga je OZG OE ZD Bohinj, del sredstev smo prejeli s strani Ministrstvo za zdravje RS in akcijskega načrta Triglavskega narodnega parka.
Skupna uporabna površina prostorov rekonstruiranega objekta znaša nekaj več kot 110 kvadratnih metrov in obsega ordinacijo s prevezovalnico in navezavo na obstoječi objekt zdravstvenega doma, čakalnico, sestrsko sobo, sobo za dežurno osebje, sanitarije za obiskovalce ter prostor za komunalne in infektivne odpadke. Ob ureditvi urgentno izolacijskega bloka smo z investicijo uredili tudi gospodarsko javno infrastrukturo v okolici ZD. V sklopu ureditve se je ločila meteorna in fekalna kanalizacija, ki bo služila tudi širšemu območju Bohinjske Bistrice. Hkrati se je obnovilo tudi vodovodno omrežje ter parkirišče pred samim Zdravstvenim domom.
Investicija predstavlja pomemben korak naprej za našo skupnost, je ob otvoritvi poudaril župan Jože Sodja, ki je med drugim povedal: »Investicija je izjemnega pomena za Bohinj in njegove prebivalce, zlasti ob upoštevanju izzivov, ki jih prinaša oddaljenost našega kraja. Tudi prostorski pogoji, ki so se izkazali v času epidemije so za normalno delovanje bistvenega pomena našega zdravstvenega doma. Prav zato smo veseli, da umikamo uporabo kontejnerja in danes v uporabo predajamo Nov izolacijski blok. V času pandemije je bila uporaba zunanjega kontejnerja za izolacijo bolnikov za našo skupnost ključnega pomena, vendar pa smo se zdaj z novim izolacijskim blokom opremili za prihodnost.« Svoj nagovor zbranim je zaključil z besedami: »Ta naložba je priložnost, da se bolje pripravimo na morebitne zdravstvene krize in ustvarimo boljšo oskrbo za naše občane. Tako izolacijski blok ni le zgradba, temveč je simbol našega skupnega truda in skrbi za zdravje naših prebivalcev. Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki so sodelovali pri tem projektu, in upamo, da bo ta izolacijski blok služil naši skupnosti še mnogo let.«
V Bohinju delujejo tri ambulante družinske medicine, pediatrična ambulanta, fizioterapija in zobne ambulante. Med tednom in tudi med vikendi je organizirana dežurna urgentna služba, v poletnem času pa deluje tudi turistična ambulanta, saj je na lep poletni vikend, ko je poleg turistov še veliko dnevnih obiskovalcev, lahko v Bohinju celo desetkrat več ljudi, kot je samih prebivalcev. Vodja Zdravstvenega doma Bohinj Selma Brence Černezel je povedala, da bodo lahko sedaj sprejeli več bolnikov, prav tako jih bodo lahko med seboj ločili, kar je pomembno v primeru nalezljivih bolezni.
Kot je povedal direktor OZG Matjaž Žura, je na Gorenjskem v teku vrsta investicij v primarno zdravstvo, v nagovoru pa poudaril predvsem pomembnost sodelovanja z lokalnimi skupnostmi: »Moram reči, da je Bohinj eden od vzornih primerov, ne samo na Gorenjskem ampak na splošno v celi Sloveniji, ker vlaga ogromna sredstva za dobrobit občank in občanov in tudi tistih dnevnih gostov, ki prihajajo na obisk. S prizidkom je ZD Bohinj dobil večjo urgenco in izolacijo - nove, kakovostne površine, v katerih bo lahko ekipa ZD Bohinj vsem Bohinjcem in obiskovalcem (turistom) zagotovila najboljšo obravnavo.«
Odprtje je z nagovorom pospremil tudi direktor zdravstvenega doma Bled in Bohinj mag. Leopold Zonik: »Vsa leta mojega vodenja organizacijske enote Bled in Bohinj smo skupaj kovali strategijo razvoja zdravstva, tako v Bohinju, kot na Bledu. Bistvena je bila ozka in močna povezanost obeh zdravstvenih domov z lokalno oblastjo, torej Občinama. Tako smo stopili skupaj tudi v težkem času epidemije covid-19. Spominjamo se časa, ko smo delali pod šotorom, ki nam ga je v zelo kratkem času pridobila Občina Bohinj. V tem času smo skupaj z arhitektko Polono Čeh in takratno glavno sestro Stanko Ravnik pričeli razmišljati o tem, da je v izrednih razmerah, predvsem v času infekcij in epidemij, potrebno zagotoviti varno delo, tako zaposlenim, kot varne preglede in zdravljenje pacientom. Na podlagi načrtov in pridobljenega gradbenega dovoljenja, je Občina Bohinj hitro reagirala, se zavedala pomembnosti rekonstrukcije in dogradnje ZD Bohinj. Malo je zdravstvenih domov in Občin, ki so v času razpisa Ministrstva za zdravje za sofinanciranje gradenj v zdravstvu imeli pripravljene vse potrebne načrte in dokumente, mi smo uspeli.«
Državni sekretar Marjan Pintar je v svojem nagovoru ob odprtju vsem zbranim dejal, da je primarno zdravstvo, katerega del so zdravstveni domovi, tisti del zdravstva, ki odpira vrata v zdravstveni sistem in kjer se začenja vsako zdravljenje. Zato je ta del zdravstva pomemben za vse – tako uporabnike, paciente, kot zaposlene ter sklenil: »Pomembno je, da imajo vsi tisti, ki pri tem sodelujejo, čim boljše pogoje za svoje delo.« Zaposlenim zdravstvenega doma je zaželel uspešno in učinkovito delo ter dobro počutje v novih prostorih.
Otvoritev so z obiskom pospremili tudi predstavnik izvajalcev, tehnični direktor Gorenjske gradbene družbe Dejan Bogataj, projektantka arhitektka Polona čeh in nadzornik v projektu g. Boštjan Brolih. V kulturnem programu so nastopili pevke in pevci otroškega pevskega zbora OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica z zborovodkinjo gospo Marto Volf Trojer ter flavtistki Eva Jensterle in Jerca Novak. Za pogostitev ob zaključku so poskrbele članice društva Kmečkih žena in deklet Bohinja.