Odkrili temeljni kamen za novi vrtec Bohinj
Občina Bohinj je z mesecem oktobrom začela z gradnjo vrtca v Bohinjski Bistrici. Uspešen začetek del smo danes pospremili s položitvijo temeljnega kamna, ki so ga simbolično odkrili predstavnik podjetja Dema plus Salih Bajrič, ravnateljica Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja Mojca Rozman in predstavnica sofinancerja Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec in župan Občine Bohinj Jože Sodja. Dogodek so s kulturnim programom obogatili harmonikarji Glasbene šole Radovljica in šolski pevski zbor Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja, za pogostitev so poskrbele članice društva kmečkih žena in deklet Bohinja.
Preko javnega naročila je bil za gradnjo vrtca uspešno izbran izvajalec del, podjetje Dema plus, d. o. o. Vrednost celotnega projekta je okoli 6,8 milijona evrov. Za projekt izgradnje vrtca je Občina uspešno pridobila slabih 1,2 milijona evrov sredstev na razpisu Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, na dodatnih 700.000 evrov pa računa na razpisu Ekosklada za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb splošnega družbenega pomena. Preostanek sredstev bo občina zagotovila preko lastnih sredstev, delno z zadolževanjem. Predvidoma bodo dela trajala 12 mesecev, tako da bi jeseni 2022 vrtec začel z obratovanjem.
O novem vrtcu
Objekt novega vrtca je načrtovan kot 11-oddelčni vrtec z lastno kuhinjo, vsemi spremljajočimi prostori in zobozdravstveno ambulanto. Objekt »Vrtec v Bohinjski Bistrici« je lociran ob stavbi osnovne šole. Arhitekturna zasnova predvidi tri med seboj povezane objekte – trakte v sklopu vrtca (1, 2 in 3), ki pa skupaj tvorijo povezano celoto:
- trakt 1 (servis v pritličju in igralnice 2. starostnega obdobja v nadstropju),
- trakt 2 (igralnice prvega starostnega obdobja, s povezovalno avlo 2a),
- trakt 3 (večnamenski prostor z dodatnim prostorom za igro in športno dejavnost otrok).
Glavni vhod je umeščen v osrednji del objekta, kjer se nahaja večnamenska avla, v kateri se poti razcepijo v posamezne trakte. Prvi trakt ob šoli je zasnovan kot dvoetažen objekt (P+1), kjer se v pritličju nahajajo servisni in upravni prostori ter zobozdravstvena ordinacija, v prvem nadstropju pa igralnice 2. starostnega obdobja, do katerih vodi stopnišče skozi dvovišinski prostor, ki je namenjen skupni igri. Druga dva trakta in vhodni prostor pa sta pritlična (P). V vzhodnem se nahajajo igralnice 1. starostnega obdobja, s pokritimi terasami, v južnem pa je predviden večnamenski prostor z dodatnim prostorom za igro. Glavni element organizacije notranjega
prostora je ‘gank’, zanka notranjih in zunanjih komunikacij, ki vrtec povezuje, omogoča fleksibilno rabo in kroženje. Igralnice se lahko med sabo na določenih mestih povezujejo, tako vizualno kot fizično.
Območje vrtca bo prometno dostopno z Ajdovske cesto, ki poteka južno od obravnavanega območja v smeri V–Z. S talno grafiko se v površino označi hodnik za pešca in zagotovi varno pot v vrtec/šolo. Cestni priključek na Ajdovsko cesto je predviden na lokaciji obstoječega cestnega priključka. Parkirišče členijo gruče dreves, ki so umeščene na robove posameznih sklopov parkirnih mest. Z zahoda, proti šolskemu vrtu se zastre z drevesi. Parkirišče je členjeno s poglobljenimi betonskimi robniki, s katerimi so označena parkirna mesta in nakazani hodniki za pešce. Skupno se zagotovi 23 parkirnih mest. Vhodni trg se izvede kot enovita površina litega betona ali asfalta. Z enovito obdelavo parkirne površine in vhodnega trga se poudari, da je celoten prostor prvenstveno namenjen pešcem. Območje trga, parkirišča in dostopne ceste se obravnava kot območje umirjenega prometa (»shared space«).
Osrednja površina zunanjega igrišča je trata, večnamenska površina za druženje, igre in dogodke. Okrog nje se ovije, širi in oža asfaltna zanka, ki se vpenja v glavni vhod iz osrednje avle in izteče do stranskega (v popoldanskem času odprtega) vhoda na igrišče. V razširitvah asfaltne ploskve so umeščene vodne šobe, po asfaltu se riše s kredo, zanka pa omogoča krožno vožnjo s kolesom. Širok prodnat trak se z jugozahodnega roba igrišča ovije okrog osrednje trate in prisloni ob pokrito učilnico na prostem. Vanj se umešča igrala od mirne igre s peskovnikom na vzhodu preko igral za najmlajše do zahodnega dela z igrali za večje otroke in bolj aktivno igro.
Za izbor končne arhitekturne rešitve je Občina Bohinj sodelovala z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS), ki je končno rešitev poiskala preko javnega natečaja.
Izbrani projekt so pripravili:
Avtorji arhitekture: Ana Jerman, abs. arh., Janja Šušnjar, mag. inž. arh., Sofia Romero Guerra – Nozaleda, M. Arch., Miguel Sotos Fernandez – Zuniga, M. Arch., Maruša Zorec, univ. dipl. inž. arh.
Avtor krajinske arhitekture: Luka Javornik, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Sodelavci, konzultanti, izvedenci: Primož Praper, strokovnjak za energetsko učinkovito sonaravno gradnjo.