KDO JE UPRAVIČEN DO ENERGETSKEGA DODATKA?
Upravičenci do energetskega dodatka so osebe, ki so, prejemniki denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, v obdobju od 1. avgusta 2022 do 31. marca 2023, po Zakonu o socialnovarstvenih prejemkih (ZSVarPre).
Upravičencu se energetski dodatek izplača le enkrat. Če samska oseba ali družina ni prejemnica denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, lahko najkasneje do 28. februarja 2023, pri pristojnem Centru za socialno delo, vloži vlogo za denarno socialno pomoč ali varstveni dodatek. V pimeru odobrene pravice, s tem pridobi tudi pravico do energetskega dodatka. Pri ugotavljanju materialnega položaja v obdobju od 1. oktobra 2022 do 28. februarja 2023, se premoženje ne upošteva (razen prihrankov in vrednostnih papirjev). Prav tako v tem obdobju ne velja omejitev dedovanja po zakonu o socialnovarstvenih prejemkih, kar pomeni, da dedičem pomoči ne bo potrebno vračati.
Dodatno pojasnilo:
V začetku meseca oktobra 2022, so upokojenci, ki ne presegajo cenzusa 620,18 eur, prejeli obvestilo ministrstva za delo, da lahko pri pristojnem centru za socialno delo uveljavljajo pravico do varstvenega dodatka, ter da bodo le kot prejemniki tega, upravičeni tudi do enkratnega energetskega dodatka. Na Centru za socialno delo Gorenjska, Enota Radovljica pojasnjujemo, da je cenzus za pridobitev pravice do varstvenega dodatka, odvisen od števila družinskih članov. Razlogi za morebitno neizpolnjevanje pogojev za varstveni dodatek so predvsem preseganje cenzusa ob upoštevanju zakonca in njegovih dohodkov. Primer: Če živi upokojenec sam, je upravičen do varstvenaga dodatka, če je njegova pokojnina nižja od 620,18 evra. Za dva odrasla, ki izpolnjujeta vstopni pogoj za varstveni dodatek (starost, invalidnost I. kategorije) je census 966,13 eur. To pomeni, da njun skupni dohodek ne sme presegati tega zneska.
Bistven zadržek predstavlja tudi preživninska obveznost otrok. »Preživninska obveznost izhaja iz vzajemne dolžnosti polnoletnih otrok, da preživljajo svoje starše, če so ti zaradi starosti, invalidnosti ali bolezni nezmožni za pridobitno delo in imajo prenizke dohodke, ki jim ne omogočajo dostojnega življenja.« Višina preživninske obveznosti je odvisna od plačilne sposobnosti polnoletnih otrok, torej njihovih dohodkov, njihovih stroškov, obveznosti preživljanja lastnih otrok in drugih življenjskih situacij. Obveznosti pa se dokazujejo npr. s pogodbami o priužitku, o dosmrtnem preživljanju, preživninskih dogovorih, izjava in dokazila otrok o nezmožnosti preživljanja staršev.
Ne glede na to, če morda presegate cenzus in s tem pravico do pridobitve varstvenega dodatka, ter posledično tudi do energetskega dodatka, imate ob zaznani finančni stiski možnost oddati vlogo za izredno denarno socialno pomoč. Le ta je namenjena za kritje izrednih stroškov, povezanih s preživljanjem.
Zapisala: Urška Jesenovec
CSD Gorenjska, enota Radovljica