INTERAKTIVNE MEDGENERACIJSKE DELAVNICE
V Bohinju smo se odločili, da združimo delovanje Društva upokojencev in Društva Invalid, tako da je iz tega nastal super projekt Interaktivnih medgeneracijskih delavnic, katerih sponzor je bil Zavod Tri v okviru aktivnosti projekta Grozd NVO Gorenjske v sodelovanju z Občino Bohinj.
Predmet poziva je pridobivanje novih prostovoljk in prostovoljcev v nevladne organizacije, prenos znanj med ljudmi in organizacijami, medgeneracijsko in vsebinsko raznoliko sodelovanje med nevladnimi organizacijami na Gorenjski, s poudarkom na izzivih dolgožive družbe.
Pripravljena sta bila dva sklopa predstavitev na lokacijah:
Srednja vas, Stara Fužina, Bohinjska Bistrica in Koprivnik- Gorjuše.
- V 1. sklopu smo se dotaknili teme Zdravja in Iger.
Poudarek na lokalno pridelani hrani; pripravi le te in hranilih, ki jih naše telo potrebuje, da lahko normalno funkcionira.
Velik pomen smo dali igram, ki so se jih igrali že naši starši, stari starši; kako le te pripomorejo k razvoju otroka in ohranjajo zdrave možgane pri starostnikih in kako pripomorejo pri motoriki, če jih iz različnih materialov izdelamo sami.
- V 2. sklopu smo predstavili temi Izobraževanje (delovanje možganov) in Pravljice (pripovedovanje, ustvarjanje…).
Poudarek je bil na delovanju možganov; kako jih ohraniti čimdalje mlade; katera hrana nam pomaga pri tem in kako se spopadati z demenco.
S pravljicami pa smo dokazali, da medgeneracijsko sodelovanje pride do velikega pomena, ko se spomnimo kako so starši brali ter pripovedovali nam in kako mi zdaj to prenašamo na naše otroke. Delavnice so bile zelo edukativne, sproščene in zabavne. Zato smo z največjim zanimanjem poslušali vse zgodbe, si delili veliko srčne toplote in lepih besed.
Cilj naših delavnic je bilo povezovanje in sodelovanje z drugimi organizacijami, kot so zdravstveni dom, knjižnica, šola zdravja, klub kmečkih žena; prenos znanja ter medgeneracijsko sodelovanje; brezplačna druženja; pridobivanje posameznikov in nagovarjanje širše javnosti za pridružitev; deljenje znanja in izkušenj; obogatitev lokalne skupnosti in ob enem ohranjanje okolja.
Zgoraj napisane cilje nam je uspelo izpolniti še boljše kot smo si zamislili, saj je imela vsaka delavnica svoj čar in vsak posameznik veliko vlogo. S tem smo pridobili 15 novih prostovoljcev.
Organizirali smo tudi zaključek delavnic in podelitev priznanj, ki je potekal v četrtek 23. septembra, v društvenem domu Bohinjska Bistrica. Povabljeni so bili prostovoljci, ki so sodelovali na delavnicah letošnjega poletja. Vsi sodelujoči so izpod rok predsednika Društva upokojencev Staneta Gorenca, predsednice Društva Invalid Francke Kramar in Ive Lapajne Občina Bohinj prejeli priznanja v zahvalo za sodelovanje.