90 let Hanssenove skakalnice na Poljah
Zgodilo se je 10. februarja 1929 na Poljah v Bohinju, kjer so prvič na tleh nekdanje Jugoslavije skakalci imeli priložnost preizkusiti prvo 50 metrsko skakalnico. Na ta zgodovinski dogodek so zelo ponosni tudi, lahko bi rekli, nasledniki skakalnega športa v Bohinju, v smučarsko skakalnem klubu Bohinj, kjer so ta velik mejnik za Jugoslovanske smučarske skoke počastili v okviru Regijske tekme za pokal Cocta, ki so ga gostili le tri dni po zgodovinskem dogodki, v sredo 13. februarja na prizorišču nekdaj veličastne Hanssenove skakalnice.
Zgodovino tega pomembnega mejnika v smučarskih skokih je obširneje raziskal dragoceni raziskovalec in pisec za portal Gore in ljudje Janez Pikon, ki je na portalu zbral tudi spomine na ta veličasten dogodek:
»Iz Norveške dežele je pripotoval sam projektant inž. dr. Hanssen, ki je takrat veljal tudi za odličnega skakalca. Tako za Bohinj, Slovenijo in Jugoslavijo je bil to velik praznik - pomemben dogodek. Na dan tekmovanja se je pod bohinjsko velikanko zbralo par tisoč gledalcev iz vseh krajev naše dežele in tujine. Prvi se je spustil po zaletišču inž. Hanssen. Ob skakalnici je zavladala popolna tišina. Gledalci se niso mogli načuditi, kaj zmore človek na smučeh. Ob doskočišču se je razlegalo kričanje in bilo je tako veselo, kot pozneje pod skakalnico na Poljah nikdar in nikoli več.
Od Jugoslovanov so si čez skakalnico upali trije hrabri fantje, kasneje znani skakalci: Bogo Šramelj, Franc Palme in Albin Jakopič. Bogo Šramelj je postavil nov jugoslovanski rekord, ki je znašal 32 metrov, Norvežan Hanssen pa je skočil 43 metrov in se številnim gledalcem trajno zapisal v spomin.«
V Smučarsko skakalnem klub Bohinj vzdržujejo tudi stike, in kot pravi predsednik kluba Marjan Pavliha, tudi prijateljstvo s potomci inženirja Hanssena. Njegova sinova z družinama sta tako že dvakrat obiskala prizorišče nekdanje skakalnice v Bohinju.
Danes se mladi bodoči skakalci urijo na štirih manjših skakalnicah, nekdaj veličastna Hanssenova skakalnica pa še ohranja nekaj sledi tudi v naravi, je povedal Pavliha: »Od stare Hanssenove skakalnice je ostal v zgornjem delu nalet in miza v prvotni obliki, v spodnjem delu pa smo jo kasneje poglobili na 70 metrsko skakalnico, ki danes zaradi razvoja smučarskih skokov ni več uporabna. Smo pa ob njej zgradili novo 50 metrsko skakalnico, 'Hanssenovo sestrico', za katero upamo, da jo bomo do prihodnjega leta dokončali, obložili s plastiko in tudi uradno predali v uporabo.«
Spomin na 90. letnico prvega preizkusa Hanssenove skakalnice in potrditev nadaljevanja skakalne tradicije v Bohinju je ob spominskem programu v uvodu v tekmo z odličnim tretjim mestom potrdil tudi domači skakalec Martin Resman in številčna udeležba najmlajših bohinjskih skakalcev na vzporedni animacijski tekmi.