Evropski teden mobilnosti
Projekt - Peš je In, avto bo(HIN) – trajnostna mobilnost v Bohinju
- Pešbus
- Anketa
Peš je In, avto bo(HIN) – trajnostna mobilnost v Bohinju
Program aktivnosti in dogodkov
V občini Bohinj smo v zadnjih letih izpeljali nekatere aktivnosti za umiritev prometa ter spodbujanje trajnostne mobilnosti, med drugim tudi na področju informiranja in spodbujanja alternativnih oblik naravi prijazne mobilnosti: hoja, kolesarjenje, javni prevoz, motorna vozila in plovila, ki nimajo negativnih učinkov na okolje. Izvaja se več promocijskih aktivnosti ter organizacija nekaterih aktivnosti, ki spodbujajo uporabo trajnostnih načinom mobilnosti (hoja, kolesarjenje, javni prevoz). Tej tematiki sledi tudi tradicionalna evropska pobuda Evropski teden mobilnosti, katere namen je predvsem spodbujanje k uvedbi in promociji trajnostnih prometnih ukrepov. Prizadevanja za človeku in okolju prijaznejše načine mobilnosti vsako leto povežejo na tisoče sodelujočih mest. Aktivnosti potekajo vse leto, vrhunec dogajanja pa je med 16. in 22. septembrom.
Občina Bohinj se je tej pobudi v letošnjem letu pridružila s projektom Peš je IN, avto bo(HIN) – trajnostna mobilnost v Bohinju. Projekt se izvaja v okviru Evropskega tedna mobilnosti in ga sofinancira Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe. Namen je lokalnem prebivalstvu približati oblike trajnostne mobilnosti in spodbujati hojo in kolesarjenje ter prikazati pomen javnih površin in kaj nam te prinašajo dobrega v primerjavi s parkirišči v naseljih.
V času Evropskega tedna mobilnosti (ki poteka med 16. – 22. septembrom) izvedli promocijo trajnostnih oblik mobilnosti tudi za najmlajše. Za učence osnovne šole dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica in podružnice Srednja vas (nižji razredi) bomo v sodelovanju z osnovno šolo in Društvom upokojencev Bohinjska Bistrica ter Društvom invalid Bohinj organizirali aktivnost, imenovano Pešbus.
Namen Pešbusa je organizirano spremstvo otrok v šolo, kjer jih v skupinah peš pospremimo po začrtanih poteh, označenih postajah Pešbusa in po stalnem urniku. Otroci tako vsak dan naredijo nekaj za svoje zdravje, na sprehodu se družijo z vrstniki, ves čas pa so v spremstvu odrasle osebe. Otrokom se pred izvedbo Pešbusa predstavi pravila obnašanja in hojo proti šoli.
Spodbujanje prihoda v šolo peš, s kolesom, skirojem ali podobno je velika prednost, predvsem iz vidika vsakodnevne fizične aktivnosti, spodbujanja osebnega in socialnega razvoja otrok ter krepi občutek odgovornosti in zavest o lastnih zmožnostih. Otroci s premagovanjem krajših razdalj v okolju, ki ga poznajo, postopoma osvajajo prometne predpise in pravila vedenja ter postajajo suvereni udeleženci v prometu. Z zgodnjim razvijanjem zdravih navad, kot je pešačenje, vzgajamo ozaveščene posameznike z zdravim in okolju prijaznim življenjskim slogom. Če otroci v šolo pešačijo, se zmanjša število poti, opravljenih z avtomobilom, in posledično tudi količina škodljivih izpustov v okolje.
Podobno akcijo Pešbus smo izvedli že v mesecu maju. Pešbus je bil zelo uspešen in odziv pozitiven. Zadovoljni smo nad številnim odzivom staršev in otrok, ki so se Pešbusa udeležili.
Poleg Pešbusa se bo v času Evropskega tedna mobilnosti odvijala vrsta aktivnosti, ki temeljijo predvsem na spodbujanju trajnostne mobilnosti.
V tednu ETM (16. – 22. septembra) bomo zaprli parkirišče pri tržnici v Bohinjski Bistrici za vsa vozila in na njem vzpostavili neko javno površino za druženje občanov in drugih. Z raznimi aktivnostmi bomo preuredili parkirni prostor v javno površino, ki bo tudi vizualno privlačna in bo spodbujala druženje in uporabo parkirišča kot javno površino v tem tednu. S tem želimo pokazati prebivalcem, da je v naselju precej bolje imeti javne površine za druženje in prijetno preživljanje prostega časa kot pa parkirišče. |
Poleg parkirišča pri tržnici se bodo nekatere aktivnosti odvijale tudi drugod: pred Kulturnim domom Joža Ažmana bomo izvedli vožnjo s »Kolesarčki«; igrico Nika in promet za otroke v KD Joža Ažmana ter v OŠ podružnica Srednja vas; kolesarski izlet po Bohinju ter vodeni naravoslovni izlet v Korita Mostnice.
V nadaljevanju najdete celoten program aktivnosti, ki se bodo poleg Pešbusa izvajale v okviru Evropskega tedna mobilnosti. Nekatere aktivnosti smo sicer že zaključili (šolski parlament, Foto in Likovni natečaj), veliko zanimivih vsebin pa še sledi.
VLJUDNO VABLJENI K UDELEŽBI NA AKTIVNOSTIH OB EVROPSKEM TEDNU MOBILNOSTI!
''Projekt sofinancira Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.''
''Podporo in materiale za izvedbo Pešbusa v mesecu maju nudi IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.'' http://www.aktivnovsolo.si/
(Pešbus) "Program sofinancira Ministrstvo za zdravje v okviru prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano."
Aktivna pot v šolo pomeni, da otroci v šolo pridejo peš, s kolesom ali skirojem.
Pešbus je način spremljanja poti v šolo, pri katerih se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah po premišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku. Skupine otrok spremljajo odrasli – najpogosteje so to starši sami, ki se izmenjujejo v dogovorjenem ritmu, v nekaterih primerih pa tudi drugi člani širše družine ali drugi prostovoljci.
Slika: Pešbus na poti v šolo (Vir: Priročnik Dovolj za vse, Focus društvo za sonaraven razvoj, 2017)
Prednosti:
- Otroci, ki v šolo hodijo peš, so v povprečju vsak dan fizično aktivni več časa in so bolje telesno pripravljeni kot otroci, ki se v šolo vozijo.
- Pešbus spodbuja osebnostni in socialni razvoj otrok, saj ti razvijajo neodvisnost, krepita se njihov občutek odgovornosti in zavest o lastnih zmožnostih.
- Otroci s premagovanjem krajših razdalj v okolju, ki ga poznajo, postopoma osvajajo prometne predpise in pravila vedenja ter postajajo suvereni udeleženci v prometu.
- Z zgodnjim razvijanjem zdravih navad, kot je pešačenje, vzgajamo ozaveščene posameznike z zdravim in okolju prijaznim življenjskim slogom.
- Pešbus razbremeni starše, ki tako otroke v šolo pospremijo samo ob določenih dnevih, ne pa vsak dan.
- Če otroci v šolo pešačijo, se zmanjša število poti, opravljenih z avtomobilom, in posledično tudi količina škodljivih izpustov v okolje.
Pešbus bomo izvedli tudi na vaši šoli, ob podpori programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje ter sofinanciranja Ministrstva za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe v okviru projekta Peš je IN, avto bo(HIN) – trajnostna mobilnost v Bohinju v sklopu Evropskega tedna mobilnosti.
Občina Bohinj ter Osnovna šola dr. Janeza Mencingerja bo v sodelovanju z Društvom upokojencev Bohinjska bistrica ter Društvom invalid Bohinj od 17. – 21.septembra izvedla akcijo Pešbus. Akcija bo potekala od 17. do 21. septembra 2018 za učence od 1. – 3. razreda. Glede na prijave bomo pripravili 'vozni red' in 'progo' Pešbusa.
- Otroci se na progo Pešbusa vkrcajo na postaji, ki je najbližje vašega doma. Otroci morajo na postajo priti pravočasno, saj Pešbus ne čaka otrok, ki zamujajo. Starši so odgovorni za pot od doma do postaje Pešbusa. Če je to potrebno, morajo starši otroka pospremiti do postaje.
- Če otrok zboli ali iz drugih razlogov ne gre s Pešbusom, starši o tem pravočasno obvestijo koordinatorja. Telefonska številka koordinatorja bo zavedena na voznem redu posamezne proge.
- Če otrok ne želi iti v šolo s Pešbusom, je njegovo vedenje in prihod v šolo skrb staršev.
- Spremljevalec ne odgovarja za dejanja otrok, za to so v celoti odgovorni njihovi starši, ki poskrbijo tudi za morebitno nezgodno zavarovanje. Starši otroke zaupajo spremljevalcem, ki vodijo Pešbus, tako kot npr. pri udeležbi na rojstnodnevni zabavi sošolca.
Pešbus se po načrtovanih progah (npr. modra proga, rdeča proga, oranžna proga…) odpravi proti šoli in po urniku pobere otroke na posameznih postajah. Pred izvedbo Pešbusa prejmete vozni red ter načrt proge Pešbusa, po kateri se bo v času organiziranega spremstva otrok podal peš v šolo. Vsaka postaja Pešbusa bo opremljena s tablo, kjer bo navedena številka postaje ter odhod Pešbusa iz postaje.
Glede na prijave bomo pripravili 'vozni red' in 'progo' Pešbusa. O podrobnostih bomo nato obvestili starše prijavljenih otrok.
Več informacij prejmete straši na informativnih gradivih v šoli.
''Projekt sofinancira Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.''
''Podporo in materiale za izvedbo Pešbusa nudi IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.'' http://www.aktivnovsolo.si/
"Program sofinancira Ministrstvo za zdravje v okviru prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano."